Erin Kelly, Döda flickors klänningar

Döda flickors klänningar är en andlöst spännande thriller med gotisk atmosfär, full av familjehemligheter, oförutsägbara karaktärer och oväntade twister.

Banner: Erin Kelly, Döda flickors klänningar

Den olidligt varma sommaren 1997 möter Karen de udda syskonen Rex och Biba, och dras in i deras bohemiska kretsar med fester och droger i det stora, ärvda huset i Londons fashionabla kvarter. När sommaren är slut är två personer döda och Rex sitter i fängelse.

Karen väntade troget på Rex. Nu är de gifta sedan länge och har precis hjälpt vuxna dottern Alice att öppna vintagebutiken Döda flickors klänningar i Camden. De är en vanlig familj; så länge de inte pratar om det förflutna, aldrig nämner namnet Biba, och ignorerar Alices utbrott av mörkt, farligt raseri.

Vad som egentligen hände 1997 har Karen begravt djupt inom sig. Alice har också sina hemligheter. Men när det börjar dyka upp anonyma lappar i Alices butik stiger det förflutna upp till ytan. Vad hände egentligen med Biba, och vem är det som hotar Alice?

FÖRFATTAREN:

Erin Kelly är författare och frilansjournalist. Hon har skrivit för tidningar som The Guardian och Sunday Times, och undervisar i kreativt skrivande. Hon bor i London med sin man och deras döttrar. Döda flickors klänningar är hennes nionde bok.

BOKFAKTA: Döda flickors klänningar

Förlag: Pia & Co
ISBN: 9789189950139
Utgiven: 2025
Språk: Svenska
Format: Inbunden
Sidor: 389
Genre: Deckare, Spänning
Nyckelord:

SAGT OM:

“Drottningen av personporträtt och stämning. Jag är beroende av Erin Kelly.”, Helena Dahlgren

RECENSIONER: Döda flickors klänningar

Karen och Rex lever ett till synes vanligt familjeliv. Deras dotter Alice driver en vintagebutik i Camden, där hon specialiserar sig på klänningar från 50- och 60‑talet. Hon fyndar på loppisar och säljer även sina plagg online.

Men Alice anar att hennes föräldrar bär på ett mörkt förflutet. Rex har suttit i fängelse, dömd för att ha dödat två personer – något som hände innan Alice föddes. När hon försöker få dem att berätta mer om den där kvällen möts hon av tystnad. “Släpp det och gå vidare”, säger de.

En fråga gnager särskilt i henne: Vad hände med hennes faster Bida? Hon försvann spårlöst efter samma kväll och har varit borta i många år.

I boken får man parallellt följa Bidas egen berättelse – en kvinna som levde farligt och gränslöst, med droger, alkohol och destruktiva relationer.

När Alice plötsligt börjar få mystiska lappar och telefonsamtal i butiken väcks hennes nyfikenhet på nytt. Hon börjar åter rota i det förflutna – det som hennes föräldrar gör allt för att hålla gömt.

Det är en spännande roman full av hemligheter och oväntade vändningar. Frågan som återkommer är: Hur långt är man beredd att gå för att skydda sitt barn?

Och slutet… ja, sista sidan bjuder på en tvist som fick mig att utbrista: ”Hoppsan!”

Boken får betyget 3.5/5

/Monica Gullman

PS. Boken finns med i Låna&Läs 2025/26.