Stekenjokk, Johannes Selåker

Stekenjokk är första delen i en ny serie stämningsmättade kriminalromaner som utspelar sig längs den mytomspunna Vildmarksvägen i det tidiga 1980-talets Sverige, ett land i stor förändring.

Banner: Stekenjokk, Johannes Selåker

Om boken Stekenjokk : 6 juni 1982. Vildmarksvägen öppnas för året, fem meter höga snövallar reser sig fortfarande längs den ensliga sträckan genom den jämtländska fjällvärlden. När polismannen Frank Eldståhl kommer hem till villan i Strömsund hittar han en handskriven lapp och vigselringen på hallbordet: hustrun Ewy har lämnat honom och tagit de två barnen med sig.

Samtidigt ringer telefonen. Under snöröjningen för att göra Vildmarksvägen farbar har en kvinnohand fastnat i en av snöslungorna. Fyndet blir startskottet för en komplicerad och uppslitande mordutredning där Frank tvingas konfrontera både bygdens oskrivna regler och sina egna inre sår.

Vem kan han lita på? Och hur påverkas han själv av det ännu olösta mordfall han ställdes inför som ung polis tio år tidigare?

FÖRFATTARE:

Johannes Selåker är journalist och författare. Han har skrivit flera egna spänningsromaner och tillsammans med Pascal Engman succéserien Skymningsland. Stekenjokk är första delen i en ny serie stämningsmättade kriminalromaner som utspelar sig längs den mytomspunna Vildmarksvägen i det tidiga 1980-talets Sverige, ett land i stor förändring.

BOKFAKTA: Stekenjokk

Författare: Johannes Selåker
Förlag: Bokförlaget Forum
Utgiven: 2026
Sidor: 354 s
Format: Inbunden
Genre: Deckare, thrillers och spänning
ISBN: 9789137163055
Nyckelord: spännande, bladvändare, försvinnande, polisdeckare, mord, relationer, vildmarksvägen

SAGT OM BOKEN: Stekenjokk

”Antagligen är det här årets bästa svenska roman om brott.” Malin Persson Giolito

”Enastående roman.” Ingalill Mosander, Aftonbladet

”Stilfull spänning.” Femina

RECENSIONER: Stekenjokk

Det är den 6 juni 1982. Frank Eldståhl har lämnat polisjobbet i Västerås och är på väg hem till Strömsund. Men när han kommer hem väntar en chock. Huset är tomt. Hans fru Evy har lämnat honom och tagit barnen med sig. Kvar finns bara en lapp.

På polisstationen i Strömsund är det mesta sig likt, men ändå inte. Chefen Sigge är frånvarande och kollegan Lannerholm kommer och går och verkar ha en del märkliga saker för sig.

Franks liv har slagits i spillror, men han inser att han måste försöka fortsätta arbeta så gott han kan. När Vildmarksvägen över Stekenjokk öppnas efter att ha varit avstängd sedan den 12 oktober börjar snömassorna plogas bort. På sina håll är snödrivorna närmare fem meter höga.

Då görs ett makabert fynd. I en av snöslungorna hittas en hand – en flickhand.

Sigge kallar in Frank. Det kan vara Judits hand, den femtonåriga flicka som försvann samma dag som vägen stängdes.

Nu börjar jakten på kroppen i de enorma snömassorna längs Stekenjokk. Frank får i uppdrag att leda utredningen. Ganska snart inser han att han inte kan räkna med särskilt mycket hjälp från sina kollegor. Han får helt enkelt börja nysta i fallet på egen hand.

Samtidigt måste Frank kämpa med sitt eget liv. Han vet att det var jobbet som till slut fick Evy att lämna honom. Alla gånger han prioriterat arbetet framför familjen, trots att han lovat att finnas där. Nu vill han helst gottgöra allt, men inser att det kanske är för sent. Evy har redan gått vidare och träffat en ny man.

Johannes Selåker skriver på ett sätt som gör att man kommer nära hans karaktärer. Framför allt är han skicklig på att skildra deras känslor och mående – något som jag tycker är ovanligt bland deckarförfattare. Det gör att Frank Eldståhl känns som en människa av kött och blod, inte bara som en polis som ska lösa ett fall.

Betyg: 4/5

/Monica Gullman

PS. Boken finns med i Låna&Läs 2026/27.