Anders Sundkvist, Utan spår

Banner: Anders Sundkvist, Utan spår

Utan spår : I juniskymningen flyter ett parti narkotika iland i Luleås skärgård. Ett fynd som skulle kunna vara lodisarna Dagge och Branislavs stora break. Men snart står det klart att narkotikan knappast hamnat i rätt händer.

Bokomslag: Anders Sundkvist, Utan spår

Kriminalaren Demian Vide skulle kanske inte säga att han flytt Stockholm, men att hans gamla barndomshem blev till salu kunde inte ha kommit mer lägligt. Efter att i många år ha befunnit sig i hetluften, och hamnat öga mot öga med en av landets tyngsta kriminella, tar han ett kliv nedåt på karriärstegen för att ägna sig åt enklare polisgöra.

Jobbet i Luleå blir dock inte så enkelt som han hade föreställt sig. Demian blir också mentor för två nya krimmare, Khaled och Julia. Medan Khaled får i uppdrag att nysta i Luleås narkotikamarknad för att förstå vem som skulle ta emot det förlorade knarkpartiet, tilldelas Julia ett gammalt olöst fall. Två år tidigare försvann den grävande journalisten Lisa Wegelin. Men ju mer Julia arbetar med fallet, desto tydligare blir det att den tidigare utredningen har oroväckande många brister …

FÖRFATTAREN:

Anders Sundkvist är född 1959 i Arvidsjaur, uppvuxen i Luleå och bor numera på Värmdö i Stockholm. Han har en lång karriär som prisbelönt journalist och har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radios Ekoredaktion och som kriminalreporter på Sveriges Televisions fördjupande nyhetsprogram Aktuellt. Senast var han verksam som redaktör och reportercoach på SVT Nyheter. Erfarenheterna från medievärlden, den egna journalistiken kring krim- och rättsfrågor och livsbakgrunden i Norrbotten är viktiga element i hans skrivande.

Anders Sundkvist arbetar numera på heltid med sitt författarskap och har hittills gett ut tre kriminalromaner som samtliga hyllats av recensenterna: Debutromanen Återvändaren nominerades av Svenska Deckarakademin till Årets deckardebut.

Med Utan spår inleder Anders Sundkvist en ny serie spänningsromaner med Norrbotten som spelplats.

BOKFAKTA: Utan spår

Förlag: Norstedts
ISBN: 9789113135472
Utgiven: 2025
Språk: Svenska
Format: Inbunden
Sidor: 428 s
Genre: Spänning, deckare
Nyckelord:

SAGT OM BOKEN: Utan spår

“Prisade krimreportern Sundkvist levererar pangspänning” DN

“en lågmält realistisk och otäckt spännande polisroman” Vi Läser

“en helt oemotståndligt bra kriminalroman där ett flertal trådar går ihop så snyggt och överraskande” Skånska Dagbladet

RECENSIONER: Anders Sundkvist, Utan spår

Platsen är Luleå. Dagge och Branne, två av stadens lodisar som sitter på bänken med likasinnade, dricker öl och röker på.

Demian, kriminalpolisen som flytt storstan, har kommit tillbaka till staden han växt upp i, köpt tillbaka huset som varit hans barndomshem.

Poliserna Julia och Khaled som Demian nu blivit mentor för.
Julia har fått uppdraget att rota i ett gammalt fall. Journalisten Lisa Wegelin, försvann för två år sedan och har inte hittats. Ett fall som skötts illa av den nu avgående kriminalaren, Holger. Khaled får i uppdrag att forska i den ökade narkotikahandeln i Luleå.

Ett stort beslag av kokain har hittats, två albaner sitter häktade. Det verkar saknas paket med kokain. Sex paket som Dagge och Branne hittat flytande i vattnet under en nattlig fisketur. De lägger beslag på paketen, vet inte riktigt vad de ska göra med dem. Vågar de sälja? Eller gömmer de paketen så länge. Vad de inte vet är att en proffskriminell, kallad “Hanteraren” är på väg från storstan för att leta efter de försvunna paketen.

En spänningsroman som börjar lite trögt men tar sig så småningom. Frågorna är många, vad hade Demian varit utsatt för i Stockholm? Hur ska Khaled och Julia få samarbetet att fungera? Hur ska Dagge och Branne komma undan när en våldsam proffskriminell är dem på spåren?

En helt okej spänningsroman av en författare jag inte läst tidigare.

Boken får 3,5/5 i betyg.
/ Monica Gullman

PS. Boken finns med i Låna&Läs 2025/26.