Ingrid Marie Thorslund, Kedjan

Banner: Ingrid Marie Thorslund, Kedjan

Kedjan är en ömsint och gripande roman om det töjbara bandet mellan mor och dotter. Om kvinnor som reser sig i mörkret och vikten av en utsträckt hand. Och om en flicka som långsamt inser att även hon är en länk i Kedjan.

Södermalm 1970-tal. I dörrkarmen till en tobaksaffär på Erstagatan finns en kedja inristad. Därinne, bakom det vinröda sammetsdraperiet, väntar Teresa Wallin på kvinnor som behöver fly sin vardag. Men Teresa är inte bara de utsatta människornas beskyddare utan också ensamstående mor till Hedda.

För Hedda är butiken en plats att räkna växelpengar på och där kvarterets kantstötta karaktärer alltid är välkomna. Här pågår ständigt livets dramatik. Men det är också en plats som tar alltför mycket av hennes mammas tid i anspråk. I väntan på att Teresa ska stänga för dagen utforskar Hedda gatorna och försöker få rätsida på en värld där svek, vänskap och våld lurar bakom varje gathörn.

FÖRFATTAREN: Ingrid Marie Thorslund

Ingrid Marie Thorslund är född och uppvuxen på Lidingö och är numera bosatt i Åre. Hon har en bakgrund som informationschef inom tv-branschen, lärare på högstadiet och yogalärare med egen studio. Hennes intresse för kultur och människans inre värld präglar både hennes skrivande och yrkesliv. När hon växte upp på 1970-talet tillbringade hon mycket tid bakom draperiet i tobaksaffären på Södermalm där hennes farmor arbetade.

BOKFAKTA: Ingrid Marie Thorslund, Kedjan

Förlag: Historiska Media
ISBN: 9789180506571
Utgiven: 2025
Språk: Svenska
Format: Inbunden
Sidor: 304 s
Genre: Skönlitteratur

RECENSIONER: Ingrid Marie Thorslund, Kedjan

Tobaksaffären på Erstagatan har gått i arv. Nu är det Teresa som äger den, hon ansvarar också för Kedjan som hennes mor Ida startade.

Den hemliga organisationen som tar emot och hjälper kvinnor som far illa i sina relationer. Kvinnorna i Kedjan öppnar upp sina hem för dem, de får möjlighet att läka både psykiskt och fysiskt.

Teresa har en dotter, Hedda, hon kommer till Tobaken efter skolan och hjälper till. Hon drömmer om att hennes mamma ska få mer tid till att vara med henne. Att de ska göra roliga saker tillsammans. Teresa älskar sin dotter men hon har fullt upp med att sköta Tobaken och ta hand om de kvinnor som söker hjälp via Kedjan. De blir fler och fler, ryktet sprider sig. Hedda är för liten för att förstå vad Kedjan gör men när hon är vuxen är det tänkt att hon ska ta över efter sin mamma, både Tobaken och Kedjan.

Jag får träffa Fred i boken, han har ett galleri som inte är så välbesökt. Han vill hitta nya spännande konstnärer som kan ställa ut sina verk hos honom.

Mia, Heddas kompis, en tuff tjej som inte har det så bra hemma. Tillbringar mer och mer av sin tid att driva runt på gatorna och skolka från skolan.

Gunnar, alkisen som sover på en parkbänk utanför Tobaken. Teresa håller ett öga på honom, förser honom med mat och vatten. Hedda gillar Gunnar, hon sitter ofta med honom på bänken och pratar.

Medlemmarna i Kedjan träffas ofta med Teresa i spetsen. De sitter i parken äter, dricker vin och röker. Pratar om hur de ska få Kedjan att bli effektivare, så många utsatta kvinnor som behöver deras hjälp.

Jag gillar det jag läser, särskilt barnet Hedda som älskar sin mamma och vill bli sedd. Teresa som kämpar med alla sina åtaganden och önskan om att få mer tid över till Hedda.

En bok om kärlek, vänskap och ansvar. Skulle gärna läsa en uppföljare, hur gick den sen?

Boken får 4/5 i betyg.

/ Monica Gullman

PS. Boken är med i Låna&Läs 2025/26.