Tips på sommarläsning

Romaner

Carin Hjulström är en författare som har en otrolig fantasirikedom som hela tiden överraskar och underhåller läsaren, som nu i den senaste boken Ett orimligt straff. Det här är riktigt härlig sommarläsning.

Susanne Fellbrink En tid för oss. Den andra feelmore-boken i Susannes Moll & Dur serie. Det här är en bok där relationer och hantering av olika utmaningar i livet finns i centrum. Absolut en både trevlig och berörande sommarläsning.

Arnaldur Indriðason, är Islands mest framstående författare, med många svenska läsare som nu bjuder på en oförglömlig historisk roman. Kungen och urmakaren utspelar sig i 1700-talets Köpenhamn.

Christoffer Carlssons bok, En liten droppe blod, är en läsfest för dig som gillar att bli utmanad av berättelsen, och som dessutom vill ha en droppe spänning. Han deltar i höstens deckarfestival i Sundsvall 18-20 nov.

Suzanne CollinsSunrise on the Reaping (svensk utgåva). Ny del i Hunger Games-världen, där dystopi och spänning blandas med djupa teman om makt och frihet. Perfekt för fans av action och oförutsägbara vändningar.

Louise StrömbergDär havet glittrar. En resa från Arkösund till Bali, där en ung kvinna följer en 98-årings hemlighet. En feelgood-roman om vänskap, kärlek och livsavgörande val.

Alison EspachBröllopsgästerna. En nyskild kvinna kastas in i ett bröllopskaos på ett exklusivt hotell. Humoristisk och gripande roman om självförverkligande och nya möjligheter.

Melissa DaCostaAllt det blå på himlen. Émile, drabbad av tidig demens, ger sig ut på en sista resa tillsammans med en mystisk kvinna. Rörande om liv, död och äventyr.

Lucinda RileyÄnglaträdet. Familjesaga över generationer och kontinenter. Följ släktträdet från Irland till Frankrike och upptäck kärlek, mysterier och försoning.

Chris WhitakerMörkrets alla färger. En gripande berättelse om våld, kärlek och överlevnad. Romanen växlar mellan hjärtskärande ögonblick och triumf.

Karin SkoogBarrikadernas barn. En ömsint roman om en familj och förändring. Moa vill bryta sig loss från föräldrarnas värld men hittar sitt eget sätt att vara trogen sig själv.

Spänningsromaner

Carl-Johan VallgrenDin tid kommer. En okänd flicka hittas död i Falkenberg 1993. Utredarna Johanna och Björling försöker lösa fallet, men när Björlings dotter försvinner ställs allt på sin spets.

Per HellgrenTre flickor. Berättelsen följer tre olika försvinnanden på 1950- och 60-talet. Polisen kämpar med utredningar som kallnar, men trådarna sammanfogas skickligt. Romanen är en hyllning till Sjöwall-Wahlöö, som fångar inte bara polisarbetet utan också samhällsutvecklingen och de små människornas liv under en brytningstid.

Malin Hedin fångade många läsare med sin bok Dimdans 2023. Hennes fjärde bok Mörkerfolk är en psykologisk spänningsroman där hon skickligt skildrar hur det förflutna obarmhärtigt griper in i nuet.

Helena Kubicek Boyes, Nattdjuret, tar med läsaren till Malmö. Ett nattligt rovdjur härjar i staden, och spåren leder till ett hemligt ordenssällskap – samt till profileraren Kattis Olssons eget mörka förflutna.

Finska Satu Rämö, bosatt på Island, har gjort stor succé med sin Hildurserie som sålts till tjugotalet språk, filmatiserats och även blivit teaterpjäs. Serien består av Hildur, Rosa & Björk, Jakob och senast Rakel, som har kommit i år. Hon kommer till deckarfestivalen i höst.

Ulf Kvenslers tidigare kriminalromaner Sarek och Brandmannen fick många läsare att göra vågen, nu har han släppt Låt vågorna göra resten. Perfekt läsdriv som även passar den mest kräsna läsaren! Han deltar i höstens deckarfestival i Sundsvall 18-20 nov.

Ulrika RolfsdotterSkyggdjur. Midsommarnatten brinner en strippklubb och en stum flicka hittas med en död kanin. Socionomen Annie och polisen Sara undersöker mörka hemligheter i byn Lockne i Ådalen.

Johan RundbergDen som vaktar flocken. Augustpristagarens vuxendebut. En tonårsflicka hittas med ett hagelgevär vid två kroppar på en skogsstig. Psyko-thriller om familjerelationer. Johan kommer på deckarfestivalen i Sundsvall 18-20 nov.

Pascal Engman & Johannes SelåkerAlbinon. Stockholm 1997: en kropp flyter upp under vattenfestivalen. Journalisten Vera och polisen Tomas dras in i en jakt mellan gäng och maffia.

Jo NesbøBlodsband. Bröderna Roy och Carl Opgard har mörka hemligheter. När mystiska dödsfall inträffar växer misstankarna och polisen Kurt Olsen är fast besluten att sätta dit dem.

Malin StehnHipp hipp hurra. Efter en fyrtioårsfest hittas Sandra mördad i hemmet. Misstankarna riktas mot maken Jack, men vem var egentligen Sandra? Psykologisk spänning.

Karin SmirnoffLokattens klor. Fortsättning på Millennium-serien. Någon har listat ut Lisbeth Salanders svaga punkt och lockar henne in i en fälla.

Fackböcker

Johan Anderberg – Flocken om den svenska covid-strategin borde alla läsa som tyckte att den svenska modellen var vansinnig. Vilket det ju i efterhand har visat sig att den verkligen inte var. Läs och lär!

Johan FloderusGisslan. I 790 dagar satt den svenske EU-diplomaten Johan Floderus inlåst i en cell i Tehran. Det som han trodde var ett misstag övergick till en mardröm med oviss utgång. Hur långt skulle den totalitära iranska regimen driva sitt spel med Johans liv och hälsa?

My FeldtDet växer saft och sylt överallt. Bra läsning inför sommarens bär och rabarber i trädgården och om hur man ska tänka för att förädla allt trädgårdsgodis på bästa sätt

Share: